Профілактика соціального сирітства є однією з найбільш актуальних сучасних проблем українського суспільства. Соціальні сироти – це особлива соціально-демографічна група дітей, які внаслідок соціальних, економічних та морально-психологічних причин залишились сиротами при живих батьках. До них належать і безпритульні та бездоглядні діти, тобто діти вулиці.
У Донецькій області останнім часом спостерігається зменшення загальної чисельності дитячого населення. Наразі загальна чисельність дитячого населення Донецької області становить 638 тис.343 особи, зменшення за рік склало 18 тис. 544 особи або 2,8%. У зв’язку з проведенням антитерористичної операції 311 тис. 815 дітей віком від 0 до 17 років ( 47,5%) мешкають на території, яка підконтрольна українській владі.
На початок року в області зареєстровано більше ніж 553418 осіб вимушених переселенців, з них 69726 дітей. Тобто кожна восьма з них – дитина, яка потребує допомоги та підтримки держави. Слід зазначити, що серед внутрішньо переміщених осіб є 308, які мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (291 – з Донецької області, 17 – з Луганської області).
За останній рік спостерігається збільшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 40 осіб або 0,8%. За статистичними даними служб у справах дітей області загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського, що перебувають на первинному обліку відповідних служб, складає 4749, з яких біологічних сиріт – 1558, або 33 %. За останні 3 роки в області спостерігається ріст дітей, які втратили обох батьків на 8 %.
Структура соціального сирітства, тобто «діти-сироти» при живих батьках, виглядає таким чином:80% дітей, батьки яких нехтували батьківськими обов’язками, вели асоціальний спосіб життя у зв’язку з цим їх позбавили батьківських прав;
5% дітей, батьки яких покинули у пологових будинках, медичних закладах; 3% дітей, батьки яких визнанні судом безвісно відсутніми, померлими; 1% дітей, батьки яких визнанні судом недієздатними, або таких, що з певних причин не можуть забезпечити належного утримання та догляду за дитиною (тяжко хворіють);
6% дітей, батьки яких знаходяться у місцях позбавлення волі; 4% дітей, які відібрані у батьків без позбавлення батьківських прав.