Про стан насильства та жорстокого поводження щодо дітей за І квартал 2019 року

Дитинство є неповторним періодом фізичного, психічного, емоційного й духовного розвитку. Насильство, дитяча праця, шкідливий вплив довкілля порушують права дітей і можуть мати незворотні наслідки, впливати на все життя людини і навіть на життя наступних поколінь.
Що більше несприятливих вражень у дитинстві, то більшою є ймовірність проблем зі здоров’ям дитини та наслідками в її подальшій долі.
Проблема ускладнюється ще й тим, що значна частина постраждалих від насильства – вихідці з неблагополучних верств або «діти вулиці», батьки яких мало зацікавлені в щасливих долях власних дітей. Іноді діти оплачують власним стражданням і навіть життям батьківську потребу в самоствердженні, прагненні дорослих влаштувати особисте життя, стають заручниками п’яних батьків і постійно роздратованих матерів.
Проведений службою у справах дітей облдержадміністрації квартальний моніторинг стосовно захисту дітей від насильства та жорстокого поводження показав, що в області залишається високим рівень випадків жорстокого поводження з дітьми.
Станом на 01.04.2019 року на обліку в службах у справах дітей Донецької області за скоєння насильства (фізичного, психологічного, економічного, сексуального) перебуває 53 дитини, що на 9 дітей менше до показника 1 кварталу 2018 року, з яких: 32- діти постраждали від фізичного насильства ( – 6, порівняно до показнику 2018 року), 20 від психологічного (+3), 1 дитина від сексуального (-2) .
Зусиллями служб у справах дітей області протягом 1 кварталу 2019 року було виявлено 30 дітей, які постраждали від різних видів насильства, що на 10 дітей більше, порівняно до 1 кварталу 2018 року. З названої кількості: 13 дітей постраждали від фізичного насильства (+1, порівняно до 2018 року), 4 дитини – від сексуального (в сімʼї опікуна) (+1), 13 – від психологічного (+8).
Найбільша кількість виявлених фактів у м.м. Маріуполь – 9 (4 – фізичне, 7 – психологічне), Дружківка -2 (фізичне), Покровськ – 4 (сексуальне), Краматорськ – 2 (1 – фізичне, 1 – психологічне), Селидове – 2 (1 – фізичне, 1 – психологічне), Костянтинівка, Торецьк, Добропілля та Волноваський і Добропільський райони по 1 факту фізичного насилля, а також Словʼянський район – 2 (психологічне), м. Словʼянськ та Великоновосілківський, район по 1 факту психологічного насильства.
З метою розв’язання зазначених проблем службами у справах дітей у звітному періоді вжиті наступні заходи щодо захисту прав дітей, які зазнали насильства в сім’ї та поза сімейним оточенням:
3 отримали психологічну допомогу;
27 отримали комплексну допомогу;
4 дітей було вилучено з сімейного оточення.

За скоєння насильства над дитиною:
17 дорослих осіб притягнуто до адміністративної відповідальності;
2дорослих осіб притягнуто до кримінальної відповідальності;
7 дітей направлено на обстеження до закладів охорони здоровʼя;
В судовому порядку захищені інтереси 1 дитини.

Загалом протягом 1 кварталу 2019 року розглянуто 55 повідомлень про скоєння насильства в сім’ї над дитиною та 1 – поза сімейним оточенням. Троє дітей було вилучено із сімей у зв’язку зі скоєнням фізичного насильства.
Разом з тим, за даними відділу ювенальної превенції Головного управління національної поліції в Донецькій області відносно неповнолітніх скоєно – 93 кримінальних правопорушень, не розкритими залишаються – 63 злочини. Із загальної кількості скоєних злочинів складає – 28 тяжких та особливо тяжких, не розкритими залишаються – 21.
Працівниками уповноважених підрозділів національної поліції, протягом 1 кварталу 2019 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.1732 КУпАП (насильство в сім’і) – 22 (-28) осіб, за ст. 184 КУпАП (не виконання батьківських обов’язків ) – 952 (-35) осіб.
За злісне невиконання батьківських обов′язків відносно дітей (ст. 166 Кримінального кодексу України), що призвело до тяжких наслідків, факти задокументовані не були.
За участю служб у справах дітей з метою попередження та подолання насильства над дітьми в родинах та поза сімейним оточенням протягом 1 кварталу 2019 року проведено 136 відповідних заходів (наради, лекції, тематичні зустрічі з батьками, бесіди з підлітками тощо).
В області активізувалась профілактична робота, направлена на попередження та викорінення боулінгу та кіберзлочинності. Працівниками служби у справах дітей спільно з іншими структурами, які виконують функції захисту прав дитини, в навчальних закладах, за місцем проживання дітей проводяться бесіди та інша роз’яснювальна робота (інколи з демонстрацією наочного матеріалу) серед дітей, їх батьків щодо попередження злочинів направлених проти дітей.
З позитивного боку слід зазначити виявлення і документування фактів адміністративного правопорушення за ст. 173⁴ КУпАП (булінг учасника освітнього процесу) працівниками ювенальної превенції Авдіївського ВнП – 2, по 1-му Центральним ВП, Слов’янським ВП, Покровським ВП та Селидівським ВнП.
Чуйні взаємини між дорослими та дитиною, любов, порозуміння, підтримка, встановлені на ранніх етапах її життя, можуть долати негативні наслідки дитячої поведінки.
Удосконалення психолого-педагогічпої культури батьків є важливою передумовою правильного виховання дітей, оскільки первинна соціалізація, прищеплення культури взаємостосунків й розвиток гармонійної особис¬тості належить сім’ї. Саме в сім’ї дитина набуває життєвого досвіду, вчиться культури спілкування, засвоює норми поведінки.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *