Про стан насильства над дітьми у Донецькій області за 2018 рік

Насильство – серйозна і поширена проблема в світі. Жорстоке поводження з дітьми і нехтування їх інтересами можуть мати різні види і форми, але їх наслідки завжди завдають серйозної шкоди здоро¬в’ю, розвитку і соціалізації дитини, нерідко складають загрозу її життю чи навіть спричиняють смерть.
Дитина — особистість, яка здатна відчувати, переживати, сприймати, розмірковувати, хотіти, і, спираючись на свій унікальний досвід, мати свою власну точку зору та вибирати, як їй поводитися у тій чи іншій ситуації. Тож необхідно намагатися сформувати у дітей морально-етичні цінності, збагачуючи їхній досвід власними добрими вчинками, дружнім ставленням одне до одного, заохочуючи піклування про молодших та слабших, допомогу товаришам тощо.
Наразі прийняті нові нормативно-правові акти, у яких прописані механізми застосування законодавства для захисту дітей від насильства. Як такі варто розглядати Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», постанову Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії субʼєктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі», постанову Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2018 р. № 800 «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоровʼю». Зазначені нормативно-правові акти регулюють суспільні відносини в цій сфері, надають детальне розʼяснення та допомогу в роботі щодо захисту дітей від насильства та жорстокого поводження всім структурам, які причетні до охорони дитинства. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються законом.
Проаналізувавши отримані інформації служб у справах дітей міст районів та обʼєднаних територіальних громад щодо стану справ захисту прав і законних інтересів дітей впродовж 2018 року слід сказати, що в області спостерігається незначне зниження виявлених випадків насильства щодо дітей, порівняно до 2017 року – 70 (-1). Але, рівень жорстокого поводження відносно дитини залишається високим. З названої кількості: 45 (-2) дітей постраждали від фізичного насильства, 3 (+1) – від сексуального, 22 (-2) – від психологічного. Випадків економічного насильства щодо дитини не виявлено.
Найбільше випадків насилля щодо дитини зафіксовано у мм. Краматорськ – 9 (+2), Маріуполь – 12 (+3); Мирноград – 7 (-2), Словʼянськ – 6 (на рівні минулого року), Бахмут – 2 (на рівні минулого року), Торецьк -2 (на рівні), Дружківка -2 (-1), Костянтинівка – 2 (-3). По одному факту насильства виявлено у м.м. Вугледар – 1 (-1), Покровськ -1 (-5) Добропілля, Селидове, Лиман – по 1 випадку.
Серед районів найбільша кількість у Волноваському – 9 (+5), Словʼянському – 5 (+3), Добропільському – 3 (+2), Мангушський – 2, Бахмутському, Великоновосілківському, Марʼїнському – по 1 випадку та в Соледарській ОТГ 1 випадок.
Здійснюючи захист дітей, яких було виявлено як постраждалих від жорстокого поводження протягом 2018 року, службами у справах дітей спільно з іншими субʼєктами, причетними до соціального захисту дітей, були вжиті наступні заходи соціально-правового характеру:
11 дітей отримали психологічну допомогу;
3 медичну допомогу;
56 комплексну допомогу;
55 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності;
2 осіб притягнуто до кримінальної відповідальності;
В судовому порядку захищені інтереси 7 дітей;
3 батьків позбавлено батьківських прав.

Загалом протягом 2018 року розглянуто 123 повідомлення про скоєння насильства в сім’ї над дитиною та 2 – поза сімейним оточенням. Одна дитина (Волноваський район) була вилучена із сімʼї у зв’язку із скоєнням фізичного насильства.
Разом з тим, за даними відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області за ст. 173-2 КУпАП (вчинення насильства в сімʼї, невиконання захисного припису або непроходження корекційної програми) протягом 2018 року було складено – 141 (+26 протоколів порівняно до 2017 року), тобто на 16 протоколів більше, ніж було розглянуто повідомлень про вчинення насильства службами у справах дітей.
Також, за ст. 184 КУпАП (невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) протягом 2018 року працівниками поліції складено – 4303 (+2550 протоколів порівняно до 2017 року).
Станом на 31.12.2018 року на обліку в службах у справах дітей міст, районів та ОТГ за скоєння насильства (фізичного, психологічного, економічного, сексуального) перебуває 61 дитина (-6), з яких: 41(-4) дитина, що постраждали від фізичного насильства, 15 (-1) – від психологічного, 3 (+1) – від сексуального та 2 (-2) – від економічного.
Протягом 2018 року були зафіксовані факти невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов’язків по догляду за дитиною (ст. 166 КК України) – Слов’янським ВП, Волноваським ВП, Покровським та Мар’їнським ВП та використання малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (ст. 150-1 КК України) – Мар’їнським ВП – 2 випадки, що також свідчить про послаблення, а в деяких випадках, про відсутність належної профілактичної роботи з сімʼями, які опинились у складних життєвих обставинах, та їх захисту від жорстокого поводження.
За результатом здійсненого моніторингу службою у справах дітей облдержадміністрації стану насильства над дітьми за 2018 рік службам у справах дітей міст, райдержадміністрацій, обʼєднаних територіальних громад направлено методичний лист з запропонованими заходами щодо попередження випадків жорстокого поводження, насильства або загрози його вчинення у 2019 році.
Необхідно памʼятати, що кожна дитина з довірою та любовʼю відноситься до батьків, сприймає світ очима батьків, отримуючи виховання в сімʼї. Захистити її від насильства, створити умови для повноцінного розвитку та існування – завдання кожного дорослого, який стоїть на захисті прав дітей. Не завжди можна уникнути дитячих травм, але їхня мінімізація має стати важливою метою соціальної політики.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *