Про актуальні питання соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у Донецькій області

25.04.2019 на засіданні колегії служби у справах дітей облдержадміністрації розглядалося питання  «Про актуальні питання соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у Донецькій області». З даного питання виступила начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Наталія Тимофеєва, яка зазначила, що службою у справах дітей облдержадміністрації постійно проводиться цілеспрямована робота щодо популяризації національного усиновлення. Створено та працює веб-сайт служби, на якому розміщується оперативна інформація щодо дітей, які підлягають усиновленню; підготовлені та розповсюджені інформаційні матеріали, кольорові плакати, буклети.
На початок року сімейними формами виховання охоплено 4336 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, або 87,4%, з яких: 3666 – перебувають під опікою, піклуванням громадян, 602 дитини перебувають у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 68 – тимчасово влаштовані в сім’ї громадян. Цей показник майже на 5 відсотків менший за середньодержавний (92%).
Показники охоплення сімейними формами виховання в містах: Авдіївка (95,5%), Бахмут (93,5%), Новогродівка (95,8%), Селидове (96%); райони: Добропільський (93,8%), Костянтинівський (97%), Мангушський (100%) є вищими за середньообласний і державний.
Найменші показники охоплення сімейними формами виховання в містах Краматорськ (80,2%), Лиман (86,6%), Маріуполь (85,8%), Соледар (79,2%), Торецьк (86%); в районах Великоновосілківському (69,5%), Мар‘їнському (81,4%), Олександрівському (80%), Олександрівській об’єднаній територіальній громаді (77,4%).
Вже більше 20 років в Україні запроваджені такі альтернативні форми сімейного виховань, як дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї.
Саме з їх запровадженням стало можливим влаштування до сімейних форм великих родинних груп дітей, дітей старшого віку, яких складно влаштувати під опіку, піклування.
Мережею дитячих будинків сімейного типу (далі – ДБСТ) та прийомних сімей (далі – ПС) охоплено всі райони та міста області. Всього в області на сьогодні функціонують 60 ДБСТ та 185 ПС, в яких виховуються 711 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 20 дітей з інвалідністю та 7 ВІЛ-інфікованих дітей.
Треба зазначити, що протягом останніх двох років в області значно збільшилась кількість дитячих будинків сімейного типу.
Це стало можливим завдяки залученню коштів субвенції з державного бюджету на придбання житлових будинків для створення на їх базі дитячих будинків сімейного типу.
Так, у 2017 році було придбано 6 житлових будинків на загальну суму 9194,0 тис. грн., у 2018 році – 13 житлових будинків на загальну суму 26575,2 тис. грн.
На їх базі створено 19 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 102 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, більша частина з яких виведені із закладів інституційного догляду.
Такі будинки створені в містах: м. Маріуполь – 4, по 2 будинки – в м. Дружківка, Краматорськ, Слов’янськ, по одному – Вугледар, Костянтинівка, Лиман, Мирноград; а також Великоновосілківському, Волноваському, Добропільському, Нікольському, Покровському районах.
Разом з тим, майже 500 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, залишаються в інтернатних закладах, потребують влаштування до сімейних форм виховання.
Станом на 01.04.2019 найбільша кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до інтернатних закладах влаштована: м. Краматорськ (70 дітей або 16% від загальної кількості дітей зазначеної категорії), м. Маріуполь (109 дітей або 13%), м. Соледар (15 дітей або 20,5%); Великоновосілківський район (20 дітей або 17%), Мар’їнський район (21 дитина або 13%).
У 2017 році розпорядженням Кабінету Міністрів України схвалено Національну стратегію реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017-2026 роки (далі – Стратегія), яка передбачає поступове реформування інтернатних закладів з метою забезпечення права дітей на сімейне виховання. На її виконання розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 05.12.2018 № 1437/5-18 затверджено регіональний стратегічний план дій з реформування системи інституційного догляду і виховання дітей в Донецькій області на 2018-2026 роки.
Реалізація вищезазначеної Стратегії у 2018 році сприяла оптимізації 7 інтернатних закладів, з них: 2 – ліквідовані (м.м. Мирноград, Маріуполь); 5 – реорганізовані в заклади загальної середньої освіти (м.м. Бахмут, Добропілля, Слов’янськ, Костянтинівка, Торецьк) та реформуванню дитячих будинків «Сонечко» та «Гайок» в навчально-реабілітаційні центри.
У рамках реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в області запроваджено надання послуги альтернативного догляду за дітьми, які з певних причин не можуть проживати з біологічними батьками, – патронат над дитиною.
Станом на сьогодні в області функціонують 4 сім’ї патронатних вихователів: у мм. Маріуполь (3) та Мирноград (1). Всього у 2018 році у патронатних сім’ях перебувало 10 дітей. На функціонування сімей патронатних вихователів використано понад 360 тис. грн. субвенції з державного бюджету.
Законом України « Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» від 22.11.2018 № 2621-VII фінансування послуги патронату за рахунок субвенції з державного бюджету продовжено до 2027 року.
В інтернатних закладах станом на 01.04.2019 біля 200 дітей з особливими потребами, потребують лікування, реабілітації.
У зв’язку з цим, в Україні запроваджується нова форма влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, наближена до сімейної – малий груповий будинок.
Видатки на утримання малого групового будинку здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів, засновника та інших джерел, не заборонених законодавством. У 2018 році надійшли пропозиції від міста Маріуполь щодо нового будівництва малого групового будинку, у 2019 – від м. Мирноград та Великоновосілківського району щодо будівництва малих групових будинків з урахування соціальних потреб.
У 2019 році кошти на проектно-кошторисну документацію та будівництво малих групових будинків передбачені за рахунок субвенції з державного бюджету.
Питання захисту прав та законних інтересів дітей є і залишається одним із першочергових завдань у діяльності місцевих органів виконавчої влади. Здійснення соціального захисту дітей в Україні в межах компетенції покладається на служби у справах дітей.
Відповідно до наказу Мінсоцполітики від 14.06.2018 № 890 «Про деякі питання діяльності об’єднаної територіальної громади щодо соціальної підтримки населення та захисту прав дітей» з метою забезпечення виконання повноважень у сфері захисту прав дітей у виконавчому органі сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади утворюється (вводиться до штатного розпису) служба у справах дітей зі статусом юридичної особи.
Станом на 01.04.2019 служби у справах дітей створені у 7 ОТГ, у яких працює 16 осіб або 89% від потреби: Званівській, Лиманській, Миколаївській Олександрівській, Сіверській, Соледарській та Черкаській.
Не створені служби у справах дітей в Андріївській, Іллінівській, Шахівській об’єднаних територіальних громадах. Захист прав дітей у цих ОТГ продовжують здійснювати служби у справах дітей Костянтинівської, Добропільської та Слов’янської райдержадміністрацій.
Одним із актуальних питань у системі соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в області залишається забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.
У 2017-2018 роках надати дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, 449 одиниць житла.
З них:
236 одиниць за рахунок субвенції з обласного бюджету та місцевих бюджетів на загальну суму 58122,4 тис. грн;
68 одиниць впорядкованого постійного проживання житла та 40 одиниць соціального житла за рахунок субвенції з державного бюджету на загальну суму 32004,8 тис. грн;
52 одиниці впорядкованого для постійного проживання житла та 53 одиниці соціального житла надано з місцевих комунальних житлових фондів та житлових фондів соціального призначення.
Рівень забезпеченості житлом зазначеної категорії осіб зріс від 4% у 2016 році до 31% у 2018 році.
З метою підвищення рівня захищеності дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, які відповідно до чинного законодавства потребують поліпшення житлових умов і реалізації їх конституційних прав на отримання житла, у 2019 році на придбання житла зазначеній категорії осіб в обласному та місцевих бюджетах на умовах співфінансування (50/50) планується передбачити кошти на загальну суму 35743,6 тис. грн.
Також для Донецької області за рахунок субвенції з державного бюджету передбачені кошти в сумі 77716,0 тис. грн на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *